IaaS

Iaas – Infrastructure as a Service – Infrastruktura jako usługa
Model IaaS jest podobny do uruchomienia własnego centrum danych, ale bez konieczności martwienia się o detale. Dostawca oferuje nam niezbędną infrastrukturę oraz sprzęt, dzięki którym klient może zainstalować własne systemy lub korzystać z zasobów obliczeniowych poprzez zbiory abstrakcji lub API.

Klient nie zarządza ani nie kontroluje najniższej warstwy infrastruktury chmury (sprzęt, urządzenia) ale kontroluje systemy operacyjne, składowanie danych (storage), zainstalowane aplikacje i w ograniczonym stopniu wybrane komponenty sieciowe (np. host firewalls)

Głównym zadaniem usługi jest:

  • Dostarczanie podstawowych zasobów obliczeniowych, sieciowych, przechowywania danych i innych
  • Klient instaluje i uruchamia dowolne oprogramowanie
  • Może zawierać systemy operacyjne i aplikacje

Jak działa IaaS w uproszczeniu?

Rdzeniem dla obliczeń są maszyny wirtualne uruchomione na hiperwizorach na standardowym sprzęcie.

Computecontroller (kontroler obliczeniowy) obsługuje zarządzanie i orkiestrację (instumentację) – wysyłając VM do działania tam, gdzie są zasoby , a nawet przesuwając zasoby by optymalizować chmurę. W standardowej wirtualizacji trzeba ręcznie przydzielać VM-y do maszyn i zarządzać zasobami. W przypadku chmury kontroler robi to za ciebie.

Sytuacja z magazynowaniem jest podobna, ale używa agentów i menedżerów woluminów zamiast hiperwizorów. Można również połączyć zasoby dyskowe i obliczeniowe na tym samym sprzęcie, w zależności od oprogramowania chmury i wymagań co do wydajności.

Świat zewnętrzny łączy, zwykle przez mostek sieciowy w kontrolerze – może nim być kontroler obliczeniowy / chmury, kontroler magazynu, lub dedykowany menedżer sieci.

Płaszczyzna zarządzania jest połączona za pomocą interfejsów API

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin
Facebooklinkedin
CreativeMinds WordPress Plugin CM Tooltip Glossary

Skomentuj